Naturalne sposoby na ból głowy, przydatne nie tylko w czasie postu

Ból głowy może nam uprzykrzyć dzień i bez diety. W pierwszych dniach postu jest prawie pewne, że przyjdzie Ci się z nim zmierzyć. Niekiedy pojawia się wieczorem i do rana sam przechodzi, innym razem nie opuszcza adeptów postów leczniczych nawet przez kilka pierwszych dni. Ból może być spowodowany różnymi czynnikami takimi jak:

 • oczyszczanie się organizmu,
 • rezygnacja z kawy, papierosów, cukru i innych używek,
 • niewystarczające nawodnienie,
 • kryzys uzdrowieńcze,
 • zmęczenie,
 • głód lub spadek cukru we krwi.

Jak sobie z nim radzić bez stosowania powszechnych środków przeciwbólowych?

Designed by Freepik
 1. Nawodnienie organizmu – pij więcej wody najlepiej z dodatkiem niewielkiej ilości soli himalajskiej, tartego imbiru i goździków lub z odrobiną soku z cytryny.
 2. Spacer – dotlenienie organizmu potrafi zdziałać cuda. Jeśli to możliwe, idź na spokojny spacer, jeśli nie, wywietrz porządnie pomieszczenie w którym przebywasz.
 3. Masaż głowy, twarzy, karku – jeśli posiadasz odrobinę doświadczenia w automasażu, prawdopodobnie wiesz w jaki sposób sobie pomóc. Jeśli nie, spróbuj z wyczuciem masować następujące punkty na twarzy (jak oznaczono na zdjęciu):


  • skronie nieco wyżej od zewnętrznych kącików oczu
  • tuż nad łukami brwiowymi, mniej więcej w połowie ich długości,
  • u nasady nosa.
 4. Sen lub odpoczynek – prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób. Organizm zregeneruje się i upora z przyczynami bólu.
 5. Pieczone jabłko lub dynia – niekiedy ból głowy na początku postu spowodowany jest gwałtownym obniżeniem poziomu cukru we krwi. W takim przypadku może pomóc zjedzenie połówki pieczonego jabłka z cynamonem lub małej porcji frytek z pieczonej dyni.
 6. Sycący posiłek – zdarza się również, że głowa boli z głodu. Jeśli od ostatniego posiłku minęło więcej niż 2-3 godziny, zjedz sycący posiłek z dozwolonych składników np. zawiesistą zupę warzywną i zobacz czy ból nie przejdzie.
 7. Ziele angielskie – rozgryzienie 2-3 ziarenek ziela angielskiego potrafi w ciągu kilkunastu minut uśmierzyć ból głowy.
 8. Zioła – chociaż działają wolniej niż tabletki przeciwbólowe są od nich bezpieczniejsze i bez porównania mniej toksyczne. Jakie zioła można przyjmować na ból głowy:
  • W postaci naparów: wrotycz, korzeń pierwiosnka lekarskiego, kwiaty pierwiosnka lekarskiego, rumianek rzymski, rumianek szlachetny.
  • W postaci kompresu na głowę: macierzanka piaskowa, nostrzyk żółty.

Kiedy zaczynałam swój pierwszy post, ból głowy dotkliwie mnie doświadczył w drugim i trzecim dniu, po czym rozpłynął się bez śladu. A jak to u Ciebie wygląda? Czy któraś z powyższych metod okazała się skuteczna? A może masz swoje sprawdzone sposoby?


Related Posts

Co pić w czasie postu?

Co pić w czasie postu?

Czy w czasie postu wolno pić kawę? To prawdopodobnie jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród świeżo upieczonych adeptów diety warzywno-owocowej.

5 mitów na temat postu dr Dąbrowskiej które pora obalić

5 mitów na temat postu dr Dąbrowskiej które pora obalić

ak to możliwe, że posty lecznicze, oparte w przypadku diety warzywno-owocowej na najzdrowszej, roślinnej żywność, opisane w licznych publikacjach medycznych i praktykowane od wieków budzą tyle kontrowersji?Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *