Czy dieta warzywno-owocowa jest dla mnie?

Być może, zadajesz sobie właśnie pytanie czy osławiona dieta warzywno-owocowa łączona często z dr Dąbrowską jest dietą dla Ciebie. Przeczytaj do końca, aby sprawdzić, czy dieta ta pomoże również Tobie poprawić stan zdrowia, zrzucić zbędne kilogramy lub zwyczajnie poczuć się lepiej we własne skórze. 

Dieta warzywno-owocowa cieszy się coraz większą popularnością. Nie jest to zwyczajna dieta odchudzająca jakich setki znajdziesz w kolejnych bestsellerowych publikacjach, które znikają z półek równie szybko jak się pojawiły. Duża cześć z nich nie tylko okazuje się nieskuteczna, ale również szkodzi zdrowiu. 

Dieta warzywno-owocowa nie jest niczym innym jak znanym od stuleci postem leczniczym. Ten praktykowany przez wieki sposób leczenia dolegliwości i poprawy kondycji ciała całkiem niedawno opisany został naukowo. Dieta ta wspomaga leczenie wielu chorób, w szczególności chorób cywilizacyjnych, a jednym z  efektów ubocznych jest istotny spadek masy ciała. 

Są cztery najczęstsze powody rozpoczynania diety warzywno-owocowej:

  • Nadzieja na zwalczenie poważnych chorób,
  • Chęć szybkiego schudnięcia, 
  • Przywrócenie witalności, zwalczenie drobnych dolegliwości,
  • Zwalczenie nałogów. 

Każdy z tych powodów jest dobry, o ile uwzględnimy szerszą perspektywę. 

dla mnie?

Chcę wyzdrowieć

Jeśli chcesz zawalczyć o zdrowie, ponieważ jesteś poważnie chora, powinnaś przede wszystkim znaleźć lekarza który zna i stosuje post leczniczy w swojej praktyce i zechce przeprowadzić Cię przez tę terapię. Przed rozpoczęciem diety lekarz może zlecić wykonanie szeregu badań czy też zmienić zalecany przebieg postu i czas jego trwania. W przypadku niektórych chorób post jest całkowicie odradzany i dobrze jest mieć tego świadomość, aby nie zrobić sobie krzywdy.

W poniższej tabeli znajdziesz listę chorób będących wskazaniem do postu leczniczego. Listę chorób i dolegliwości będących przeciwwskazaniem do podjęcia diety znajdziesz na końcu tego artykułu.

wskazania dieta warzywno-owocowa

Źródło: „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Program na 6 tygodni” – Beata Anna Dąbrowska, Paulina Borkowska

Chcę szybko i trwale schudnąć

Jeśli zainteresowała Cię ta dieta, ponieważ chcesz szybko schudnąć, to dobrze trafiłaś. Dieta warzywno-owocowa pozwala w zależności od wagi początkowej zrzucić za jednym podejściem od kilku do kilkunastu kilogramów. Co więcej, w przeciwieństwie do popularnych diet drastycznie odchudzających, nie wyniszcza ona organizmu i można z powodzeniem powtarzać ją 2-3 razy do roku. 

Jest jednak kilka „ale” o których warto wiedzieć rozpoczynając odchudzanie tą metodą. 

  • Powinnaś stosować zasady diety w 100%. Pozwoli to w pełni skorzystać z jej korzystnych mechanizmów takich jak brak uczucia głodu czy pobudzenie autofagii. Jeśli jedynie obniżysz drastycznie wartość kaloryczną posiłków lecz np. nie będziesz pić wystarczająco dużo albo wprowadzisz inne niż dozwolone składniki, dieta może okazać się nieskuteczna i wyniszczająca.
  • Po zakończeniu postu będącego pierwszą fazą diety nie możesz rzucić się na jedzenie. Pokarmy zakazane w czasie postu wprowadzane są stopniowo, stopniowo też rośnie ilość spożywanych dziennie kalorii. Po zakończeniu postu należy przejść do fazy wyjścia z diety.    
  • To nie jest dieta cud. Jeśli Twoje nawyki żywieniowe nie ulegną trwałej zmianie, kilogramy wrócą do Ciebie z nawiązką. Po wyjściu z diety musi nastąpić faza zdrowego odżywiania
waga

Chcę odmłodnieć i poczuć się dobrze 

Istotą postu leczniczego jest przywrócenie autofagii w komórkach. Autofagia jest procesem samoregulacji. Polega ona na rozkładaniu uszkodzonych elementów komórek na czynniki pierwsze i usuwaniu ich. Są do niej zdolne wszystkie zdrowe komórki. Przypomina ona gruntowne porządki na poziomie komórkowym, a dokładniej wyrzucanie śmieci. 

Post pozwala przywrócić proces autofagii w komórkach, w których został on zaburzony z powodu niewłaściwej diety czy niekorzystnego dla zdrowia stylu życia. Reaktywowanie autofagii przyczynia się do odmłodzenia organizmu i jego regeneracji. Jędrna, gładka skóra, więcej energii, lepsza jakość snu, zanik plam pigmentacyjnych (starczych), blizn czy znamion, poprawa wzroku, to tylko niektóre objawy jakie może wywołać właściwie przeprowadzona dieta warzywno-owocowa. Co więcej, proces ten nie ustaje w momencie zakończenia postu, ale trwa dalej jeśli tylko podtrzymamy jego efekt przez zdrowe odżywianie, ruch oraz rezygnację z nałogów.  

DLA CIEKAWYCH

Proces autofagii jest procesem katabolicznym , polega na utrzymaniu homeostazy w komórkach. Uszkodzone elementy komórkowe (organelle lub białka o długim okresie półtrwania) są rozkładane na czynniki pierwsze. Podczas tego procesu uwalniana jest duża ilość energii. W okresie niedoboru substancji odżywczych proces nasila się, a uwolnione substancje są powtórnie wykorzystywane np. Do budowy innych organelli komórkowych przez komórkę, jak również przez sąsiednie komórki”.

Dr Ewa Totoń z Katedry Chemii Klinicznej i Diagnostyki Molekularnej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

Chcę zwalczyć nałóg

Często zdarza się, że pożegnanie nałogu jest efektem ubocznym postu. Jak to możliwe? Nawet najwięksi kawosze i palacze są zaskoczeni, że już po pierwszych dniach na diecie warzywno-owocowej ustaje pożądanie będące nieodłączną częścią nałogu. Fizyczne skutki odstawienia, takie jak nerwowość, bóle głowy i osłabienie zostają zastąpione przez nową energię i dobre samopoczucie. 

Warto wykorzystać mechanizm postu do odstawienia używek – papierosów, alkoholu, kawy, cukru i innych. Nagrodą za pierwsze trudne dni będzie nowa jakość życia oraz gruntowne oczyszczenie organizmu. 

Przeciwwskazania do stosowania postu leczniczego

Jednoznacznym przeciwwskazaniem do stosowania diety warzywno-owocowej jest zła kondycja psychiczna – przede wszystkim ciężka depresja oraz lęk przed ograniczeniem ilości pożywienia. 

Przeciwwskazaniem jest także ciąża oraz okres karmienia piersią. 

Dieta warzywno-owocowa, w szczególności zaś faza postu leczniczego powinna zostać przesunięta w czasie w przypadku zaburzeń odżywiania oraz niedowagi. 

Inne przeciwwskazania, na podstawie Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Program na 6 tygodni” – Beata Anna Dąbrowska, Paulina Borkowska to: przyjmowanie leków obniżających odporność (sterydy, cytostatyki), stany po przeszczepach narządów, niewydolność nadnerczy, krańcowe wyniszczenie organizmu w przebiegu nowotworu, nowotwory w trakcie chemioterapii, krańcowa marskość wątroby, dializa nerek, nadczynność tarczycy, cukrzyca typu I. 

Jak zacząć?

Utwierdziłaś się w przekonaniu, że dieta warzywno-owocowa jest dobra dla Ciebie? W powyższym artykule znajdziesz informacje o tym jak zacząć.


Related Posts

Co pić w czasie postu?

Co pić w czasie postu?

Czy w czasie postu wolno pić kawę? To prawdopodobnie jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród świeżo upieczonych adeptów diety warzywno-owocowej.

5 mitów na temat postu dr Dąbrowskiej które pora obalić

5 mitów na temat postu dr Dąbrowskiej które pora obalić

ak to możliwe, że posty lecznicze, oparte w przypadku diety warzywno-owocowej na najzdrowszej, roślinnej żywność, opisane w licznych publikacjach medycznych i praktykowane od wieków budzą tyle kontrowersji?Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *